Tuesday, March 29, 2011

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 2

2011-3-14,
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Батлав................................................./Я.Отгонбат/
Хичээлийн дугаар № 8
Заах анги : 9а анги
Он,сар ,өдөр 2011.02.21
1.Хичээлийн нэгж сэдэв :
Хичээлийн ээлжит сэдэв:
“Монголын орчин үеийн уран зохиол”
С.Буяннэмэх “Алсыг зорьсон алтан загас”

2.Хичээлийн зорилго :
Суралцагчдад далд утгатай туужаас  гол утга санааг ойлгох ,ойлгосноо зөв илэрхийлж ярих,нэгтгэн дүгнэх,задлан шинжлэх,сургамжтай талыг нь тусгаж авах зэрэг чадвар төлөвшүүлэх..




3.Хичээлийн зорилт:
  • Суралцагч далд утгат туужийг ялган таньдаг  болох К1
  • Суралцагч далд утгат туужийг уншаад гол утга санааг бусдадаа ярьж тайлбарлаж  өгч чадах          К2
  • Суралцагч эхийг уншаад эхийн сургамжтай талыг тайлбарлаж ,ойлгож сурах    К3
  • Суралцагч эхийн сургамжтай талыг ойлгож амьдралдаа тусгаж авах     К4
4.Хичээлийн хэлбэр : Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:
1.Эхэд суурилан харилцан мэдээлэл солилцох
2.Чөлөөтэй үзэл бодлоо илэрхийлэх
3.Шинэ мэдлэг олгох
Зохион байгуулалтын хэлбэр
1.Багаар ажиллах
2.Асуулт хариулт



5.Арга технологи /хэрэглэх ерөнхий ,тодорхой аргуудын нэр/

1.Анализат уншлага
2. Тайлбарлан таниулах
3.Газрын зураг дээр заах
4.Асуулт хариулт
5.Сэдэвчилсэн зураг зурж санаа илэрхийлэх.
6.Сургалтын материаллаг орчин ,хэрэглэгдэхүүн
  • Ээлжит  хичээлийн хөтөлбөр
  • Сурах бичиг
  • Зургийн хэрэгсэл
  • Урьдчилан бэлтгэсэн асуултууд
  • Газрын зураг
  • Багш бэлтгэсэн эх
  • Зурагт үзүүлэн
7. Хичээлийн бүтэц ,хугацааны төлөвлөлт : 1.Сэргээн санах үе                                       5 мин
2.Төсөөлөл авах баримжаа үе                     3 мин
3.Шинэ мэдээлэл авах үе                           10 мин
4.Бүтээлч үйлийн орчин бүрдүүлэх үе     10 мин
5.Харилцан мэдээлэл солилцох                10мин
6.Даалгавар                                                 2 мин

9. Хичээлийн үйл явц:

Хичээлийн бүтэц ,элемент


Багшийн үйл ажиллагаа

Хугацаа минутаар


Сурагчийн үйл ажиллагаа




Сэргээн санах үе
-Багш сурагчидтай мэндлэн сурагчдыг  1-3 хүртэл тоолуулан 3 багт хуваана.Мөн самбарт он сар өдрөө бичнэ.
Дараа нь өмнөх хичээлд үзсэн Д.Пүрэвдоржийн –Чингис шүлгийг баг тус бүрт хэсэглэн өгч уншуулна..





5 мин


-Сурагчид багштай мэндлэн багт хуваагдан байраа эзлэн суугаад багийн нэг гишүүн гарч шүлгийн хэсгийг бусдадаа уншиж өгнө.





Төсөөлөл авах баримжаа үе


Багш сурагчдаас –
Тууж гэж юу вэ? Далд утгат тууж  гэж юу вэ ? гэж асууна.

Багш самбарт зурагт үзүүлэнг нааж зураг дээр юу байгааг асууж үзэх хичээлийнхээ гарчгийг  таалгана.





3 мин

-Сурагчид багшийн асуултанд гараа өргөн өөрийн бодож байгаагаараа хариулна.



Сурагчид  багшийн наасан зургийг ажиглаад үзэх хичээлийнхээ гарчгийг таана.Ингээд дэвтэртээ он сар өдөр гарчигаа  тавина.



-Шинэ мэдээлэл авах үе
Багш  Сономбалжирын Буяннэмэхийн/1902-1937/ товч намтарыг сурагчдад хэлж бичүүлнэ.
Багш баг бүрт туужийн хоёр,хоёр хэсгийг өгч уншихыг даалгана.Багш дараах зааврыг өгнө.
1-р баг нэг ,хоёр
2-р баг гурав ,дөрөв
3-р баг тав ,зургааг уншаарай.






10 мин

-Сурагчид зохиолчын товч намтарыг сонсоод бичнэ.
-Багууд багшийн зааврын дагуу өөр өөрийн хэсгийг уншина..








Бүтээлч үйлийн орчин бүрдүүлэх үе
Багш  баг бүрт уншсан хэсгээ    зургаар илэрхийлэн түүнийгээ  тайлбарлаад  багийнхаа уншсан хэсгийн гол утга санааг бусад багтаа ярьж өгөх заавар өгнө. Мөн тухайн багийн уншсан хэсэг дэхь үйл явдал яг хаана болж буйг газрын зураг дээр заахыг даалгана.




10 мин

Сурагчид багаараа хамтран багшийн өгсөн даалгаврыг бүтээлчээр хийж гүйцэтгэнэ.
Баг тус бүр хоорондоо ярилцан гол үйл явдлыг  зургаар илэрхийлэн бусад багтаа тайлбарлана. Мөн багийн гишүүн уншсан хэсгийнхээ гол үйл явдал,утга санааг бусад багтаа зургаас илүү дэлгэрэнгүй ярьж өгнө.
.


Харилцан мэдээлэл солилцох Багш урьдчилан бэлтгэсэн асуултуудыг багуудад суглуулна.Заавар:
Багийн гишүүд баг дотроо ярилцаад багийн нэг гишүүн гарч хариулна.Ярилцах хугацаа 2 мин .

10 мин
Багийн нэг гишүүн гарч асуултаа суглана. Багууд  гишүүдтэйгээ ярилцаад нэг гишүүнээ гарган асуултанд хариулна.
Гэрийн даалгавар Ж.Пүрэвийн “Гурван зангилаа” романы тухай уншиж ирэх даалгавар өгнө. 2 мин Сурагчид даалгаврыг дэвтэртээ тэмдэглэн аваад гэртээ хийж гүйцэтгэнэ.

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

2011-3-14,
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Батлав................................................./Я.Отгонбат/
Хичээлийн дугаар № 8
Заах анги : 9а анги
Он,сар ,өдөр 2011.02.21
1.Хичээлийн нэгж сэдэв :
Хичээлийн ээлжит сэдэв:
“Монголын орчин үеийн уран зохиол”
С.Буяннэмэх “Алсыг зорьсон алтан загас”

2.Хичээлийн зорилго :
Суралцагчдад далд утгатай туужаас  гол утга санааг ойлгох ,ойлгосноо зөв илэрхийлж ярих,нэгтгэн дүгнэх,задлан шинжлэх,сургамжтай талыг нь тусгаж авах зэрэг чадвар төлөвшүүлэх..




3.Хичээлийн зорилт:
  • Суралцагч далд утгат туужийг ялган таньдаг  болох К1
  • Суралцагч далд утгат туужийг уншаад гол утга санааг бусдадаа ярьж тайлбарлаж  өгч чадах          К2
  • Суралцагч эхийг уншаад эхийн сургамжтай талыг тайлбарлаж ,ойлгож сурах    К3
  • Суралцагч эхийн сургамжтай талыг ойлгож амьдралдаа тусгаж авах     К4
4.Хичээлийн хэлбэр : Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:
1.Эхэд суурилан харилцан мэдээл

дэлгэц

Компьютерийн дэлгэц

Чөлөөт нэвтэрхий толь, Википедиагаас
Харайх: Удирдах, Хайлт
Компьютерийн дэлгэц
Компьютерийн дэлгэц буюу Монитор, дисплей нь компьютерийн үзэгдэх боломжтой зураг, текстыг түр зуур гаргадаг хэрэгсэл юм. Компьютерийн дэлгэц нь нэг бол Катод туяаны хоолой, нэг бол Шингэн кристалл дэлгэц гэх мэт нимгэн дэлгэц байдаг.
Дэлгэц нь шууд тэжээлээ цахилгаан эх үүсвэрээс авдаг бөгөөд түүний гадна байгаа товчлуурын тусламжтайгаар дэлгэцийн хэлбэрийг өөрчлөх, өргөсгөх, өндөрсгөх, өнгөний гэрэлтэлт, тодрол, байрлал зэргийг тохируулан өөрчлөх боломжтой байдаг.

Компьютерийн дэлгэц

Чөлөөт нэвтэрхий толь, Википедиагаас
Харайх: Удирдах, Хайлт

Компьютерийн дэлгэц
Компьютерийн дэлгэц буюу Монитор, дисплей нь компьютерийн үзэгдэх боломжтой зураг, текстыг түр зуур гаргадаг хэрэгсэл юм. Компьютерийн дэлгэц нь нэг бол Катод туяаны хоолой, нэг бол Шингэн кристалл дэлгэц гэх мэт нимгэн дэлгэц байдаг.
Дэлгэц нь шууд тэжээлээ цахилгаан эх үүсвэрээс авдаг бөгөөд түүний гадна байгаа товчлуурын тусламжтайгаар дэлгэцийн хэлбэрийг өөрчлөх, өргөсгөх, өндөрсгөх, өнгөний гэрэлтэлт, тодрол, байрлал зэргийг тохируулан өөрчлөх боломжтой байдаг.

Tuesday, March 22, 2011

hi

2*2=4 gedegt itge
horwoo delhii boorob\nyii gedegt itge
nart horwoo uujim gedegt itge
namggi chamd hairtai gedegt itge